Technologie produkcji są coraz bardziej zaawansowane, ale nie oznacza to, że nowoczesne urządzenia elektroniczne – których w naszym otoczeniu rokrocznie przybywa –  są dla nas bezpieczne. Wręcz przeciwnie. Emitują one promieniowanie elektromagnetyczne niejonizujące wysokich częstotliwości (PEM), które może poważnie zagrażać kobietom w ciąży i zaburzać prawidłowy rozwój płodu.

Obecność fal promieniowania elektromagnetycznego oraz ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka są już bezdyskusyjnym faktem. Pomimo tego, że fale PEM są niewidoczne gołym okiem, to wiemy, że istnieją i otaczają nas z każdej strony – są bowiem emitowane przez wszystkie instalacje elektryczne i urządzenia elektroniczne, z których korzystamy na co dzień, w pracy i w domu.

Jakie urządzenia elektroniczne szkodzą ciąży?

Źródłem sztucznego promieniowania elektromagnetycznego niejonizującego jest każda instalacja i każde urządzenie, w których następuje przepływ prądu. Będzie to zarówno linia wysokiego napięcia, satelita czy antena nadawcza telefonii komórkowej, jak również lodówka, mikrofalówka, suszarka do włosów, elektroniczna niania, nadajnik GPS, telewizor, laptop, tablet, telefon bezprzewodowy, smartfon, router Wi-Fi, urządzenie z technologią Bluetooth bądź smartwatch i inna technologia ubieralna (np. gogle VR).

Dlaczego PEM szkodzi zdrowiu?

Emitowane przez instalacje i urządzenia fale PEM cechuje różna częstotliwość drgań – im jest ona wyższa, tym wyższa jest szkodliwość promieniowania (nie należy jednak bagatelizować i uważać za niegroźne urządzeń wysyłających fale niższej częstotliwości!).

Większość urządzeń elektronicznych codziennego użytku, takich jak laptop, smartfon czy router, emituje pola wysokiej częstotliwości, powyżej 30 kHz. Ich niebezpieczny wpływ jest związany ze zjawiskiem rezonansowego pochłaniania energii, które polega na tym, że cząsteczki fali nie wytracają swojej energii na tkankach powierzchniowych ciała, lecz wnikają w ich głąb, co może prowadzić do różnorodnych transmutacji na poziomie komórkowym (szczegółowe informacje na ten temat opisano w artykule Promieniowanie elektromagnetyczne – co to jest, źródła, wpływ na człowieka).

Często używam komputera i smartfonu – czy powinnam obawiać się PEM?

Na negatywne działanie sztucznego promieniowania elektromagnetycznego są narażone wszystkie organizmy żywe, u ludzi w szczególności płody, dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy oraz osoby słabego zdrowia i cierpiące na różne choroby.

Kto nadmiernie, w niewłaściwy sposób i bez zachowania ostrożności korzysta z urządzeń elektronicznych (warto zajrzeć do artykułu Jak ograniczyć wpływ promieniowania z otoczenia na ciążę? 10 praktycznych porad i wdrożyć w życie podane tam wskazówki), szybko może zauważyć u siebie pierwsze objawy: ból głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, trudności z koncentracją. Skutki oddziaływania PEM na człowieka sięgają jednak dużo dalej.

Liczne badania i obserwacje wykazały, że sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne – zarówno to niskiej, jak i wysokiej częstotliwości – wyjątkowo negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Wśród następstw działania PEM wymienia się m.in.:

  • osłabienie, podatność na stres, rozkojarzenie, zmęczenie,
  • osłabienie płodności, trudności z zajściem w ciążę, zwiększenie ryzyka poronienia,
  • anomalie genetyczne, wady wrodzone,
  • zaburzenia motoryki, emocjonalne i behawioralne,
  • liczne choroby – od alergii, przez białaczkę i stwardnienie rozsiane, aż po nowotwory (więcej o skutkach w artykule Wpływ promieniowania na zdrowie kobiety w ciąży).

Czytaj dalej: Ochrona ciąży przed promieniowaniem PEM – koszulki i kocyki Femibelly z tkaniną ekranującą.