Widziałam produkty ekranujące na poziomie 80dB. Czy 30dB to nie za mało?

Upraszczając cały proces ekranowania (w grę wchodzi wiele składowych i zależności), można stwierdzić, że tłumienie 30dB przy 1GHz zmniejsza oddziaływanie promieniowania około 1000-krotnie. Jest to bardzo wysoki i całkowicie wystarczający wynik dla tego typu produktów. Podnoszenie tej wartości nie ma już większego znaczenia. Podkoszulki, czy kocyki ekranujące mają za zadanie zredukować wpływ promieniowania. Gdybyśmy chcieli całkowicie to promieniowanie wykluczyć, musielibyśmy założyć szczelny kombinezon, jak np. monterzy i serwisanci anten nadawczych. Wówczas te 80dB miałoby rzeczywiście znaczenie. Ci pracownicy mają jednak kontakt z o wiele wyższym oddziaływaniem promieniowania i potrzebują innego rodzaju ochrony.

Żeby zobrazować jak najlepiej ten problem można posłużyć się przykładem dziurawego naczynia – przez takie naczynie będzie sączyła się woda niezależnie od tego, jak bardzo będziemy zwiększać gęstość (nieprzepuszczalność) tworzywa, z jakiego jest ono wykonane.

Czy miedź zawarta w koszulkach może przeniknąć przez skórę do organizmu?

Tego typu obawy są zrozumiałe. Na rynku jest dostępnych wiele produktów o wątpliwej dobroczynności oddziaływania na organizm człowieka. Przykładem może być szereg wyrobów z zawartością nanosrebra, którego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przedostawać się do wnętrza komórek i powodować  niekorzystne zmiany.

W przypadku nici zastosowanych w tkaninach ekranujących, znajdujących się w produktach Femibelly, nie ma takiego zagrożenia. Cząsteczki miedzi (jak również srebra) są w tym przypadku nieporównywalnie większe i nie ma możliwości, aby przebijały się przez błonę komórek ciała. Dodatkowo każda nić jest otoczona ochronną warstwą powłoki poliuretanowej, dzięki czemu osoba używająca np. koszulkę nie ma bezpośredniego kontaktu z miedzią.

Jestem uczulona na srebro/miedź. Czy mogę używać produktów Femibelly?

Nie stwierdzono dotąd reakcji alergicznych u osób uczulonych na srebro lub miedź w związku z używaniem produktów Femibelly. Nici metaliczne umieszczone w tkaninie ekranującej są wykonane z cienkiego (0,02 mm) drucika miedzianego – otoczonego warstwą srebra, a następnie ochronną warstwą lakieru poliuretanowego, dzięki czemu użytkownik nie ma bezpośredniego kontaktu z żadnym z tych metali.

Ponadto poliuretanowa powłoka dodatkowo wzmacnia tkaninę, dzięki czemu można ją wielokrotnie prać bez ryzyka utraty właściwości.

Nie mamy jednak wpływu na mikrouszkodzenia tkaniny w wyniku jej niewłaściwego użytkowania (niezgodnego z zaleceniami producenta). Teoretycznie w takim przypadku może dojść do miejscowego kontaktu z srebrem czy miedzią. Dlatego osobom wrażliwym na te metale polecamy wybór kocyka Femibelly, w którym tkanina ekranująca znajduje się między dwiema warstwami bawełnianej dzianiny i nie przylega bezpośrednio do ciała.

Jak wybrać właściwy rozmiar podkoszulki?

Naszym klientkom doradzamy wybór rozmiaru zgodnego z tym noszonym przed ciążą. Elastyczne dzianiny i marszczenia zastosowane w podkoszulce pozwolą ukryć brzuszek, powiększający się w miarę upływu czasu. Pomocne w decyzji będą tabele rozmiarów zamieszczone na stronie produktu w naszym sklepie.

Jeżeli dokonujesz zakupu w trakcie pierwszego trymestru, pamiętaj, by nie wybierać zbyt dopasowanego rozmiaru – w końcowych tygodniach ciąży, kiedy Twój brzuszek będzie znacznie okazalszy, możesz się czuć niekomfortowo w opiętej podkoszulce.

Staraliśmy się zaprojektować nasz produkt w taki sposób, aby służył Ci jak najdłużej. Jednak krągłości pojawiające się w trakcie ciąży to sprawa indywidualna – u każdej kobiety mogą być inne. Niekiedy, np. w przypadku ciąży mnogiej, zamiast koszulki polecamy zakup kocyka, który w żadnej sytuacji nie będzie krępował Twoich ruchów podczas użytkowania.

W jaki sposób powinnam prać produkty Femibelly? Czy mogę użyć typowego detergentu?

Produkty Femibelly należy prać w pralce automatycznej. Wybierz program do delikatnych tkanin i ustaw niską temperaturę (maks. 30 st.). Użyj delikatnego płynu do prania, bez substancji zmiękczających i enzymów. Dzięki temu produkty zachowają pierwotną strukturę materiału, fason i barwę. Polecamy ekologiczny płyn do prania TexCare, dostępny w naszym sklepie.

Czy wasze produkty tracą swoje właściwości po praniu lub dłuższym użytkowaniu?

Stosujemy jedynie wysokogatunkowe tekstylia, które mimo wielokrotnego używania i prania nie tracą właściwości. Szczególnie ważna jest dla nas trwałość tkanin ekranujących – ze względu na ich funkcję. Wybieramy tkaniny, w których metaliczne nici zostały zabezpieczone poliuretanową powłoką ochronną, co zapewnia długi okres ich użytkowania.

Z czego te produkty są zrobione?

Wierzchnią część naszych produktów stanowią typowe dzianiny, wyprodukowane z wysokogatunkowej bawełny. Ich elastyczność zapewnia kilkuprocentowy dodatek elastanu.

Tkanina ekranująca jest wykonana z poliestru i cienkich miedzianych nici, otoczonych warstwą srebra i ochronną powłoką poliuretanową. Zawartość metali jest na tyle niska, że tkanina zachowuje właściwości typowych tekstyliów odzieżowych. Jest niezwykle lekka i delikatna dla skóry, a przy tym tworzy skuteczną barierę, chroniącą przed polami elektromagnetycznymi.

Jak często w ciągu dnia powinnam używać produktów Femibelly?

Przestrzeń, w której żyjemy, jest nieustannie zakłócana przez fale promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości. Nie sposób się przed nimi wszystkimi uchronić. Możemy jednak znacząco zminimalizować wpływ promieniowania w chwilach, gdy jest ono najbardziej szkodliwe. Dlatego zalecamy używanie produktów Femibelly każdorazowo podczas korzystania z laptopów, telefonów komórkowych, urządzeń DECT, urządzeń wykorzystujących technologie bezprzewodowe (Wi-Fi, Bluetooth), kuchenek mikrofalowych etc.

Od którego miesiąca ciąży mogę używać produktów Femibelly?

Możesz zacząć już w pierwszych dniach ciąży i kontynuować aż do jej zakończenia. Nasze produkty są zalecane zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy wykształcają się i szybko rozwijają poszczególne narządy dziecka.

Podczas użytkowania jakich urządzeń powinnam stosować ochronę Femibelly?

Produkty Femibelly skutecznie ekranują pola elektromagnetyczne wysokich częstotliwości już od wartości około 30MHz. Zalecamy ich stosowanie w trakcie korzystania m.in. z telefonów komórkowych, urządzeń DECT (telefonów bezprzewodowych, urządzeń do monitoringu niemowląt), komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów podłączonych do sieci Wi-Fi czy urządzeń z aktywną funkcją Bluetooth. Szczegółowa charakterystyka ekranowania jest dostępna tutaj.

Czy wasze produkty chronią przed promieniowaniem jonizującym?

Produkty przez nas oferowane nie są przeznaczone do ochrony przed promieniowaniem jonizującym – promieniowaniem rentgenowskim, promieniowaniem gamma etc. W przypadku promieniowania o tak wysokich częstotliwościach konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń opartych na innej technologii, np. ciężkich fartuchów z ołowiu w trakcie wykonywania zdjęcia rentgenowskiego.

Czy produkty Femibelly są bezpieczne?

Tak. Żebyśmy mogli dać przyszłym mamom gwarancję bezpieczeństwa naszych produktów, wykorzystane w nich tkaniny ekranujące są poddawane regularnym testom w Laboratorium Mikrofalowym Uniwersytetu Niemieckich Sił Zbrojnych w Monachium. Dodatkowo zarówno tkaniny ekranujące, jak i bawełniane dzianiny stanowiące część wierzchnią mają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 klasy 1. Oznacza to, że produkty Femibelly są wolne od alergennych i szkodliwych substancji oraz całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.

Jak działają produkty Femibelly?

Fale promieniowania elektromagnetycznego odbijają się od tkaniny ekranującej zastosowanej w produktach Femibelly . Ekranowanie zapewnia kilkuprocentowa zawartość srebra i miedzi, o które została wzbogacona tkanina. Dzięki temu przestrzeń znajdująca się bezpośrednio za nią pozostaje wolna od szkodliwego wpływu promieniowania.

Dlaczego powinnam używać produktów Femibelly?

W okresie ciąży zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka szczególnie niebezpieczne mogą się okazać nie tylko alkohol, papierosy czy kofeina, lecz także ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne.

To o wysokich częstotliwościach – promieniowanie jonizujące, wykorzystywane m.in. podczas badań rentgenowskich czy tomografii komputerowej – jest całkowicie zabronione w przypadku kobiet ciężarnych.

Niemniej długotrwała ekspozycja na promieniowanie o niższych częstotliwościach – promieniowanie niejonizujące, z którym mamy do czynienia na co dzień, gdy używamy urządzeń podłączonych do sieci bezprzewodowych, a także telefonów komórkowych, kuchenek mikrofalowych etc. – również jest szkodliwa.

Promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) jest niebezpieczne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy zachodzi wiele procesów warunkujących dalszy rozwój płodu. Dzieje się tak dlatego, że fale PEM zakłócają funkcjonowanie organizmu na poziomie komórkowym. Cieńsza czaszka i szybszy podział komórek wpływają na zmniejszoną odporność dziecka w łonie matki na oddziaływanie promieniowania.

Zmiany w mózgu płodu wywołane przez PEM mogą skutkować zaburzeniami fizycznymi i psychicznymi u narodzonego już dziecka (takimi jak nadpobudliwość, zaburzenia motoryki, koncentracji i zdolności uczenia się) czy trudnościami natury behawioralnej.
Produkty Femibelly dzięki powłoce ekranującej skutecznie chronią przed oddziaływaniem PEM, a tym samym tworzą bezpieczne warunki do rozwoju dziecka.