Radosna nowina „jestem w ciąży!” daje początek niezwykłemu okresowi w życiu kobiety. Ogromne szczęście wiąże się też z nie mniejszym obowiązkiem dbania o siebie. Będąc w ciąży, powinnaś większą niż dotychczas troską otoczyć swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Urodzić zdrowe dziecko – to marzenie każdej przyszłej mamy. Pomijając sytuacje, w których za zdrowie płodu odpowiadają geny, to właśnie ty masz największy wpływ na rozwój maluszka teraz i po jego urodzeniu.

Przede wszystkim zadbaj o zdrowy styl życia – pod tym pojęciem mieści się zarówno właściwa dieta, aktywność fizyczna, czas na odpoczynek i regenerację organizmu, jak również unikanie nałogów i nadmiernego stresu. Wdrożenie zdrowego stylu życia to na pozór wyzwanie nie do przejścia – w natłoku codziennych spraw niezwykle trudno pamiętać o starannym dobieraniu jedzenia, często niełatwo uniknąć denerwujących sytuacji, a przy tym robić wszystko na tip-top. Ale ciąża nie musi wywracać wszystkiego o 180° jednego dnia. To po prostu samo życie – masz całe dziewięć miesięcy (choć im szybciej, tym lepiej), by stopniowo przygotować się do nowej roli i stworzyć idealne warunki dla twojego dziecka.

9 zasad na 9 miesięcy

Oto kilka prostych zasad, które powinna sobie wziąć do serca każda świadoma i odpowiedzialna mama. Ich przestrzeganie pozwoli przejść te szczególne 9 miesięcy z uśmiechem na ustach i bez obaw o dziecko.

#1 Odstaw papierosy, alkohol i inne używki

To absolutna podstawa. Paląc – również jako palacz bierny – szkodzisz nie tylko sobie, lecz także dziecku. Palenie może wywołać u maluszka astmę, inne schorzenia dróg oddechowych, jak również alergie skórne. Nie zapominaj o tym, że dzieci palaczek są często mniejsze i słabsze, a ich narządy – w szczególności mózg i płuca – są gorzej rozwinięte i podatne na choroby.

W ciąży zakazany jest również alkohol. Każda, nawet najmniejsza ilość piwa albo wina, nie wspominając o mocniejszych trunkach, może zagrozić prawidłowemu rozwojowi płodu. Konsekwencją długotrwałego, częstego spożywania alkoholu mogą być m.in. poronienie, poród przedwczesny i wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu. Jednym z najczęstszych skutków jest także płodowy zespół alkoholowy (FAS), którego objawami są deformacje ciała dziecka (w szczególności twarzy), zahamowanie hormonu wzrostu, niska waga i uszkodzenie centralnego układu nerwowego, odpowiadające za liczne zaburzenia motoryki i sensoryczne, trudności komunikacyjne i z uczeniem się oraz inne dysfunkcje. Najbardziej skrajnym przypadkiem jest urodzenie dziecka, które już w życiu płodowym jest uzależnione od alkoholu.

Szkodliwe dla zdrowia matki i dziecka są również inne używki. Najbardziej tragiczne konsekwencje powoduje zażywanie narkotyków, ale również inne środki psychoaktywne mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu i matki, i dziecka.

Zerwanie z nałogiem bywa trudne, dlatego w skrajnych sytuacjach poproś o pomoc lekarza.

#2 Jedz zdrowo

Odżywiając się zdrowo, dostarczasz sobie i maluszkowi składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju, w tym potrzebne do wykształcenia się łożyska i tkanek ciała dziecka.

Błędne jest natomiast przekonanie, że w ciąży trzeba jeść za dwoje! Wcale nie trzeba jeść dużo, lecz mądrze. Jadłospis ciężarnej powinien być urozmaicony i obfitować w produkty jak najmniej przetworzone: pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze i ryże, rośliny strączkowe, chudy nabiał, chude mięso i ryby, warzywa, owoce i bakalie. Regularne spożywanie 5-6 niewielkich, lekkostrawnych posiłków dziennie, nawadnianie organizmu oraz wykluczenie z diety bogatych w puste kalorie fast foodów i przekąsek pozwoli uniknąć napadów niekontrolowanego apetytu oraz umożliwi dostarczanie organizmowi wszystkich wartościowych witamin, mikro- i makroelementów oraz innych składników.

Kobiety w ciąży powinny pamiętać o aprowiz