Spodziewasz się dziecka i już dawno opracowałaś szczegółową wyprawkę dla maluszka? Póki jesteś jeszcze w ciąży, o podobną „wyprawkę” zadbaj również dla siebie.

Oto lista 5 ciekawych, bardzo praktycznych produktów, które ułatwią ci codzienne czynności i pomogą zatroszczyć się o zdrowie i dobre samopoczucie waszej dwójki.

#1 Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu, znany też jako doppler tętna płodu, to urządzenie pozwalające „podsłuchać” pracę serca dziecka rozwijającego się w łonie matki. Profesjonalne urządzenia tego typu są wykorzystywane przez ginekologów i położników podczas wizyt kontrolnych. Nie zawsze jednak możemy szybko udać się do lekarza, gdy coś nas niepokoi, dlatego pod ręką warto mieć domowy detektor tętna płodu.

Nowoczesne, domowe dopplery tętna płodu pozwalają na samodzielne sprawdzenie bicia serduszka dziecka i umożliwiają szybkie reagowanie w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych dla jego prawidłowego rozwoju i życia. Detektory można kupić już za ok. 120 – 350 zł.

Używanie detektora jest bezpiecznie dla dziecka i matki – przez zakupem warto jednak upewnić się, czy wybrane urządzenie opatrzono certyfikatem bezpieczeństwa CE dla urządzeń medycznych, zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC.

Używając detektora samodzielnie, dobrze jest podchodzić do wyników badania z rozsądkiem i dystansem. Próba usłyszenia tętna serca dziecka w warunkach domowych, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, może być trudna lub wręcz niemożliwa bądź dawać złe odczyty. Błędne wyniki mogą z kolei zostać źle zinterpretowane i narazić kobietę w ciąży na nieuzasadniony lęk o zdrowie maluszka.

#2 Poduszka do spania

Profilowana poduszka dla ciężarnych to rozwiązanie zaprojektowane specjalne z myślą o potrzebach przyszłych mam. Zadaniem poduszki jest podpieranie brzucha, kolan i głowy w sposób, który maksymalnie ułatwia kobiecie w ciąży wypoczynek i sen, nie narażając jej przy tym na jakikolwiek dyskomfort, również podczas zmiany pozycji.

Poduszki tego typu najlepiej sprawdzają się pod koniec 2. i w 3. trymestrze ciąży, gdy brzuszek coraz bardziej się powiększa. Na rynku można znaleźć różne rodzaje takich poduszek, kosztujących już od ok. 100 zł, które są również dobrym pomysłem na praktyczny prezent dla mamy.

#3 Adapter do pasów bezpieczeństwa

Jazda samochodem z powiększającym się brzuszkiem może negatywnie wpływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Kobiecie w ciąży może być niewygodnie zapiętej pasami bezpieczeństwa w tradycyjny sposób, a samo naprężenie pasa może uciskać na łożysko i płód. Ponadto, w razie kolizji drogowej czy awaryjnego hamowania, szybko napinające się pasy mogą uderzyć w brzuch i zaszkodzić dziecku – takie zdarzenia zwiększają ryzyko odklejenia się łożyska lub poronienia. Dlatego też kobiety w ciąży, które często jeżdżą samochodem, powinny już od pierwszych tygodni ciąży posiadać zamontowany w aucie adapter do pasów bezpieczeństwa (ceny ok. 75 – 160 zł w zależności od sposobu mocowania i marki).

Na czym polega działanie adaptera? Gadżet ten sprawia, że pas samochodowy jest przesunięty poniżej dolnej okolicy brzucha, dzięki czemu w razie hamowania naciska na miednicę, nie zaś na brzuch. Adapter to jeden z tych produktów, które zdecydowanie warto kupić – podczas jazdy samochodem jego obecność będzie na wagę złota.

#4 Koszulka i kocyk chroniące przed PEM

PEM, czyli promieniowanie elektromagnetyczne, to poważny problem nowoczesnego świata. Wraz z rozwojem technologii w naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej urządzeń elektronicznych i instalacji elektrycznych, które są źródłem niewidocznych gołym okiem, lecz bardzo szkodliwych dla zdrowia fal promieniowania.

PEM emitują nie tylko urządzenia radarowe, radionawigacyjne czy radiowe i telewizyjne stacje nadawcze, lecz także sprzęty, których używamy na co dzień: smartfony i inne telefony komórkowe, laptopy, komputery, monitory, tablety, routery Wi-Fi, urządzenia z technologią Bluetooth, WLAN i WiMax, mikrofalówki, a nawet elektroniczne nianie i inne babyphone’y.

Zdaniem naukowców PEM może poważnie szkodzić zdrowiu człowieka, w tym osłabiać płodność i utrudniać spłodzenie dziecka oraz zakłócać przebieg ciąży. Przypuszcza się, że to właśnie promieniowanie elektromagnetyczne jest odpowiedzialne za osłabienie organizmu, zwiększoną podatność na choroby, trudności z koncentracją i wahania emocjonalne, a także za mutacje DNA i powstawanie wad wrodzonych u dzieci oraz za zwiększone ryzyko poronienia.

W obliczu takich ostrzeżeń trudno pozostać obojętnym na potencjalne zagrożenie. W wielu krajach świata przyszłe mamy (i nie tylko) mogą już zaopatrzyć się w różne rodzaje innowacyjnych produktów, chroniących przed PEM. Warto wiedzieć, że dzięki firmie Femibelly również Polska ma się czym pochwalić – wprowadzone niedawno do sprzedaży podkoszulki ciążowe i kocyki (od 263 zł)wyposażone w specjalną tkaninę ekranującą, która tłumi fale promieniowania do bezpiecznego poziomu. Dzięki takiej koszulce lub kocykowi przyszła mama może nadal korzystać z telefonu, komputera i innych urządzeń bez obaw o zdrowie swoje i dziecka.

#5 Specjalistyczne kosmetyki dla ciężarnych

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Zmienia on wszystko, w tym także ciało przyszłej mamy. Na skórze mogą pojawić się rozstępy, a pod nią – dodatkowa tkanka tłuszczowa, której niekiedy trudno się pozbyć. Utrata jędrności, elastyczności i optymalnego nawilżenia to kolejne z problemów, z którymi walczą kobiety w ciąży i po porodzie. Z używaniem zwykłych kosmetyków lepiej jednak uważać – zawarte w nich parabeny, czyli rozmaite konserwanty, mogą wywołać uczulenie lub poważniejsze problemy zdrowotne. Najlepiej zrezygnować z tych produktów, które w składzie, oprócz parabenów, mają też np. oleje mineralne, fenoxyetanol, SLS, SLES, alkohol czy syntetyczne składniki barwiące i zapachowe. Dobrze jest natomiast stosować kosmetyki jak najbardziej naturalne, np. zwykłą oliwkę oraz bezzapachowe kremy i balsamy, powstające na bazie wyciągów z roślin z upraw organicznych lub ekologicznych. Kosmetyki dla ciężarnych bywają droższe niż zwykłe, ale opłaca się w nie zainwestować.

W kosmetyczce przyszłej mamy nie powinno zabraknąć takich produktów, jak np. mleczko, balsam lub olejek (np. arganowy) przeciw rozstępom, krem przynoszący ulgę obolałym, opuchniętym stopom, lanolina do ochrony podrażnionych brodawek piersi, organiczny płyn do higieny intymnej, szampon i odżywka do włosów z formułą przeciwko ich wypadaniu oraz balsam do ciała (warto wybrać łagodzący, np. z rumiankiem). Przydadzą się również drobiazgi, takie jak wkładki higieniczne, balsam do ust oraz antybakteryjna pianka lub żel do czyszczenia rąk bez wody (dostępne są takie, które nie zawierają alkoholu).